Podívejte se na ukázky z našich realizací a vizualizací ...

 


RD Zvíkovec

 

16.06.2015

16.06.2015

16.06.2015

16.06.2015

 

nahoru

1)  Výběrstavebního pozemku

Výběr vhodného stavebního pozemku je nejdůležitějším rozhodnutím, které budoucí stavebník rodinného domu musí udělat. Závažnost tohoto rozhodování spočívá především v tom, že vlastnosti, výhody i nevýhody stavebního pozemku nelze v budoucnu změnit, můžeme je pouze zmírnit či zvýraznit při vlastní výstavbě rodinného domku.
V současné době je převážná většina stavebních pozemků pro výstavbu rodinných domků nabízena prostřednictvím různých realitních a zprostředkovatelských firem. Informace o lokalitách pro výstavbu rodinných domů lze získat rovněž na stavebních úřadech, případně na obecních úřadech. Před vlastním výběrem vhodného stavebního pozemku je nutné si ujasnit, zda máme zájem o výstavbu rodinného domku jednogeneračního či dvougeneračního, rodinného domku volně stojícího, dvojdomku nebo řadového rodinného domku. Pak následuje vytipování vhodných lokalit či regionů s ohledem na dojíždění do zaměstnání, docházku dětí do školy, dosah městské dopravy a dostupnost dalších služeb obchodních, zdravotnických apod.
Nejmenší stavební parcely jsou většinou určeny pro výstavbu řadových rodinných domků. Jejich velikost se pohybuje okolo 300 m2. Minimální šířka parcely umožňující vhodné dispoziční řešení se pohybuje od 6 do 7,2 m. Výhodnější jsou parcely se šířkou 9 až 10 m.
Velikost středních parcel vhodných pro výstavbu menších volně stojících domků, eventuelně dvojdomků, se pohybuje od 400 do 600 m2. Jejich optimální šířka od 14 do 18 m u dvojdomků a od 18 do 24 m u volně stojících volně stojících menších domků.
Plošná výměra velkých parcel okolo 1000 m2 a více odpovídá výstavbě rodinných domků volně stojících, které mají i bohaté zázemí v rekreačních venkovních plochách (bazén) a okrasných nebo užitkových zahradách.
S velikostí parcely vzrůstá nejen jejich užitná hodnota, ale někdy i cena a náročnost na jejich údržbu. Z těchto důvodů je nutné rozumně uvážit, jaké jsou reálné množnosti stavebníka z hlediska finančního zajištění koupě stavební parcely, ale také časové a finanční zatížení spojené s nutnou péčí a údržbou těchto ploch.
Při výběru stavebního pozemku hraje důležitou roli i vlastní tvar pozemku. Nejvhodnější tvar parcely pro výstavbu rodinného domu, zejména u menších výměr mají parcely obdélníkové s orientačním poměrem stran 2:3. Kratší strana je orientovaná k přístupové komunikaci.
Významným hlediskem při výběru stavebního pozemku je jeho orientace ke světovým stranám. Z důvodů optimálního oslunění většina obytných místností jsou více vhodné parcely s orientací komunikačního napojení přibližně od severu. Avšak i parcely s orientací opačnou ke světovým stranám mohou být velmi atraktivní, pokud je pozemek dostatečně veliký a umožňuje stavbu rodinného domu umístit dále od komunikace. Obecně lze říci, že výhodnější jsou pozemky svažující se k jihu či západu než svahy severní.
Svažitost terénu hraje výraznou roli i při výběru parcely vzhledem k budoucím finančním nárokům na výstavbu vlastního domu. Rovinaté nebo mírně se svažující parcely do přibližně 10 % jsou výhodnější pro zakládání staveb. Naopak výrazně svažité parcely je nutné většinou pro založení stavby upravit, např. opěrnými zdmi nebo budováním suterénu na celé ploše domu nebo její části, což vlastní stavbu značně prodražuje.
Pozor musíme dát při volbě stavební parcely i na podmínky zakládání stavby z hlediska hydrogeologického a únosnosti podloží. Je vhodné se vyhnout pozemkům v navážce, zasypaným strouhám či vodotečím a pozemkům s vysokou hladinou spodních vod.
Důležité je, jakou částku chceme do pořízení pozemku pro výstavbu rodinných domků investovat. Parcely pro výstavbu rodinných domků přímo ve velkých městech a v dosahu městské dopravy bývají podstatně dražší než srovnatelné nebo i větší parcely v příměstských obcích. Při výběru konkrétních parcel je nutné si před vlastním zakoupením parcely prověřit řadu důležitých údajů o vytipovaných parcelách.
Dotazem na příslušném stavebním úřadě zjistíme, zda pozemek, o který máme zájem, je určen pro výstavbu rodinných domů podle platného územního plánu a jaký typ zástavby, případně další regulační zásady budeme muset dodržet při plánování našeho domu.
Prověříme dostupnost a podmínky napojení budoucího rodinného domu na inženýrské sítě, tj. rozvody elektrické energie, pitné vody, plynu, splaškové a dešťové kanalizace a napojení na příjezdovou komunikaci k pozemku. Vhodné je zjistit i pravděpodobnou výši radonového rizika, například na stavebním úřadě nebo u stavebníků na sousedních parcelách. Před vlastní koupí pozemku zjistíme na příslušném katastrálním úřadu, zda na předmětné parcele neváznou nějaká břemena, případně závazky ve vztahu k třetím osobám a zda je pozemek vyňat ze zemědělského půdního fondu.
Veškeré uvedené údaje mohou mít značný dopad na výši financí vynaložených na pořízení rodinného domu. Pokud si nebudete jisti, zda vaše vyhodnocení všech získaných údajů a jejich dopady na budoucí investici do rodinného domku je správné a objektivní, je vhodné vyhledat pomoc u odborných poradenských firem a pomoc právní. Předejdeme tak případným nepříjemným překvapením při stavebním řízení a financování vlastní výstavby.
Před vlastní koupí pozemku je vhodné navštívit více lokalit, a to v různých denních dobách i ročních obdobích. Pozor, chybné rozhodnutí při koupi stavební parcely nelze prakticky vzít zpět.

Stavební pozemek:

  • zvažte dobře tvar, velikost a šířku stavebního pozemku
  • musí mít orientaci vhodnou ke světovým stranám a svažitosti pozemku
  • neopomeňte posoudit komunikační napojení a dostupnost inženýrských sítí, základové podmínky, radonové nebezpečí a regulační podmínky zástavby
  • ověřte si vlastníka pozemku v den podpisu kupní smlouvy, případná břemena a závazky na předmětném pozemku (přístup k jiným pozemkům, ochranná pásma apod.)

nahoru

2)   Ohlášení, stavební povolení a kolaudace stavby

Povolování stavby rodinného domu a jeho užívání se řídí zákonem č.183/2006 Sb. o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) a dalšími souvisejícími prováděcími předpisy.

K ohlášení stavby / žádosti o vydání stavebního povolení rodinného domku se přiloží

  • Výpis z katastru nemovitostí, doklad o vlastnictví pozemku-nemovitosti.
  • Projektová dokumentace ve 2 vyhotoveních: není-li stavebním úřadem obecní úřad v místě, předkládá se ve 3 vyhotoveních.
  • Prohlášení kvalifikované osoby, že bude vykonávat odborné vedení stavby - včetně kopie autorizace.
  • Vyjádření obecního úřadu
  • Vyjádření správců inženýrských sítí
  • Výsledky měření radonu
  • Vyjádření CHKO apod.

Projektová dokumentace pro stavební povolení obsahuje části dle vyhlášky č. 499/2006 Sb.:

  • průvodní zpávu
  • souhrnnou zprávu
  • situační výkres stavby s návazností na okolí, včetně napojení stavby na inženýrské sítě a komunikaci
  • dokladovou část (výpis z KN, radonový průzkum, energetický průkaz budovy, energetický štítek, statické výpočty, prohlášení, souhlasy, vyjádření a stanoviska dotčených orgánů apod.)
  • zásady organizace výstavby
  • dokumentaci objektů tj.
      - stavební výkresy (základy, půdorysy, řezy a pohledy) - vytápění (výpočet spotřeby tepla, zdroj tepla a TUV, umístění otopných těles) - zdravotechnika (vodovod, kanalizace, příp. rozvod plynu, vzduchotechniky) - elektroinstalace (výpočet požadovaného příkonu, přípojka, elektroměrový rozvaděč, domovní rozváděč, hromosvod, umístění a specifikace elektrospotřebičů)

Pro zjednodušení řízení může stavebník doložit vyjádření vlastníků sousedních nemovitostí s uvedením jejich trvalého bydliště a PSČ.
Pro vlastní realizaci stavby je nutné projekt pro stavební povolení dopracovat o realizační dokumentaci s přesným označením jednotlivých materiálů a prvků stavby a technických detailů navržených konstrukcí - kompletní prováděcí projekt.
Po dokončení výstavby rodinného domku stavebník objedná zaměření skutečného provedení stavby u odborné geodetické firmy a podá žádost o koludační souhlas / kolaudační rozhodnutí stavby rodinného domu. K žádosti se dokládají revizní zprávy o provedených elektroinstalacích, hromosvodu, protokoly o provedení nepropustnosti kanalizací, případně jímky na splašky, protokol o tlakové zkoušce vodoinstalací a systému ÚT, revizní zprávu plynovodních instalací a další doklady požadované příslušným stavebním úřadem. Pokud během výstavby došlo k drobným změnám stavby oproti projektu, zakreslí se do projektové dokumentace skutečné provedení. Dále se dokládá prohlášení odborného vedení stavby, že stavba je provedena v souladu s schválenou projektovou dokumentací.

Územní a stavební řízení

  • ponechte si dostatek času na vyřízení ohlášení nebo stavebního povolení
  • pečlivě zkontrolujte zda žádosti ohlášení nebo stavebního povolení obsahují veškeré potřebné náležitosti, vyhnete se tak přerušování řízení
  • se sousedy se raději dohodněte dopředu před vlastním stavebním řízením
  • projednejte podmínky napojení objektu rodinného domu na inženýrské sítě

nahoru

3)  Realizace stavby

Výběr způsobu výstavby rodinného domu

V období, kdy pořizujete projektovou dokumentaci pro výstavbu rodinného domu, se budete zabývat otázkou, jaký způsob výstavby rodinného domu zvolíte.
Rozhodujete se o tom, zda si necháte postavit rodinný dům tzv. "na klíč" nebo zvolíte realizaci stavby svépomocí, popř. nějakým kombinovaným způsobem.
Způsob výstavby rodinného domu je dán možnostmi stavebníka, zejména finančními a časovými. Důležité je rovněž posouzení praktických dovedností a technických zkušeností stavebníka s výstavbou rodinného domu (popřípadě výpomoc jiné kvalifikované osoby).
V dnešní době je nejvíce využívaná forma výstavby rodinného domu nebo alespoň hrubé stavby tzv. „na klíč”.

Dobrá rada

  • realizaci stavby raději svěřte odborné firmě se zkušenostmi s výstavbou rodinných domů
  • věnujte náležitou pozornost sepsání smlouvy o dílo, zejména přesně specifikujte předmět díla, cenu a termín plnění, záruky a garance za kvalitu provedení prací
  • neopomeňte - při stavbě svépomocí přizvat projektanta nebo jiného odborníka ke konzultování postupu výstavby, a zejména k přebírání částí stavby, které dodávají specializované firmy

a) Realizace stavby odbornou firmou „na klíč"

Nejste-li schopni z důvodů časových či odborných si řadu stavebních prací vykonat při vlastní realizaci stavby rodinného domku sami nebo za pomoci příbuzných či známých, volíte způsob výstavby odbornou stavební firmou.
V současné době je nepřeberné množství stavebních firem, které realizují stavby rodinných domků. Počínaje velkými stavebními firmami a konče jednotlivými řemeslníky, kteří podnikají na základě živnostenského listu. Stavba rodinného domu je však značně komplikovaná i když svým rozsahem v porovnání s ostatními druhy staveb, poměrně malá. Výstavba tzv. „na klíč“ má nespornou výhodu v tom, že dodavatelská firma ručí za komplexnost dodávek, jejich vzájemnou provázanost a funkčnost, zároveň poskytuje stavebníkovi i potřebné záruky za provedení díla (obvykle 36 - 48 měsíců, někdy i déle). Nejvhodnější je vybrat stavební firmu na základě výběrového řízení z více firem. Pozor na nejnižší cenové nabídky. Stává se často, že při nedostatku zakázek se stavební firmy podbízí nízkými cenami, které pak nedodrží nebo dílo nedokončí, což přináší značné problémy stavebníkům. Proto při výběrovém řízení je vhodné vyžádat rovněž reference o stavební firmě, osobně navštívit stavby rodinných domů těmito firmami již realizované a zjistit si velikost a majetek firem, které byly osloveny. Dodavatel projektové dokumentace, popřípadě jiný odborník, zpracuje tzv. výkaz výměr dle projektové dokumentace a dodavatelské firmy tento výkaz výměr položkově ocení. Porovnáním jednotlivých položek získáme dostatečný přehled o cenových nabídkách jednotlivých firem. Na trhu existují firmy, které se zabývají inženýrskou a technickou pomocí stavebníkům.
Pozornost věnujte sepsání řádné smlouvy o dílo,kde je především nutné přesně specifikovat předmět díla, tj. položky, které dílo obsahuje a které nikoliv. Dále je vhodné vázat splátkový kalendář na postup výstavby rodinného domu, aby jak zhotovitel tak objednatel byli vázáni na skutečný postup výstavby. Důležité je specifikovat přesně způsob předání a převzetí díla, odstranění případných vad a nedodělků, uvést reklamační lhůtu a způsob provádění reklamace.
Pro celkový výsledek díla (tj. zrealizovaný dům) je nejlepší, když mezi zhotovitelem a objednatelem vznikne vztah důvěry; jednotlivé problémy, kterých je vždy dost, se řeší otevřeně a konstruktivně na kontrolních dnech na stavbě a průběh výstavby je pečlivě zachycován ve stavebním deníku, který vede zhotovitel. Pokud stavebník nemá příslušné odborné znalosti a chce mít jistotu, že je stavba prováděna kvalitně a podle projektové dokumentace, má možnost se nechat vůči zhotoviteli zastupovat odborným pracovníkem- tzv. technickým dozorem.
Obecně platí, že pokud stavebník zhotovitele stavby tlačí přespříliš do úspor a snižování ceny stavby, doplatí na to kvalita prováděných stavebních prací. Naopak pokud stavebník sám nebo jeho technický dozor dostatečně nekontroluje průběh výstavby, doplatí na to finančně. Nalézt zlatou stření cestu není jednoduché. Doporučujeme proto sjednat na stavbu, případně její část (např. hrubou stavbu), pevnou cenu za celé dílo a dostatečný termín plnění a garance za kvalitu provedení. Odpadne tak náročná kontrola výkazů výměr a dohadování o případných vícepracích nad rámec smluvní ceny.

b) Realizace stavby svépomocí

Stavba rodinného domu se často realizuje svépomocnou výstavbou. V praxi to znamená, že stavebník nebo někdo z jeho blízkých má dostatečné znalosti a dovednosti v oblasti výstavby a řídí si postup výstavby sám. V takovém případě vyžaduje stavební úřad, aby stavebník měl sjednán odpovědnou osobu za provádění staveb (autorizovaného architekta, inženýra nebo stavebního technika). Ten kontroluje provádění stavby, její kvalitu i dodržování projektové dokumentace. Výhodou tohoto způsobu je možnost kdykoli stavbu přerušit a reagovat tak pružně na možnosti jejího financování.
Často se stavebníci pro tento způsob výstavby rozhodují z důvodů předpokládané úspory finančních nákladů. Neuvědomují si však, že zřejmou nevýhodou je ta skutečnost, že stavebník není plátcem DPH. Nakupuje tedy stavební materiál za ceny se základní sazbou DPH (22%). Oproti tomu dodavatelská firma, která je plátcem DPH, kalkuluje cenu stavby s materiálem nezatíženým DPH a dodanou stavbu nebo její část zatíží pouze sníženou sazbou DPH, která činí pouze 9%. Ve prospěch realizace stavby svépomocí zdánlivě mluví i cena, kterou si stavební firma účtuje za práci, a kterou stavebník zdánlivě ušetří, vloží-li do stavby vlastní práci. Musí si ale být vědom toho, že v případě, kdy není profesionální řemeslník a neovládá-li stavební profese, tuto práci provede s daleko vyšší časovou náročností. Je nutné zvážit, zda za tuto dobu si stavebník nevydělá ve své profesi více peněz, než které ušetří svojí vloženou prací do realizace stavby domu. Zároveň vzrůstá riziko neodborného provedení stavby, zejména při použití nejnovějších technologií výstavby a nových materiálů.
Stavebník, při tomto způsobu výstavby, se neobejde bez dílčích dodávek, např. ústřední topení, plyn, elektroinstalace apod. od odborných firem, které mají příslušné oprávnění. Přejímá tak na sebe i odpovědnost za koordinaci těchto prací a převzetí těchto částí stavby. Zvyšuje se riziko neprovázanosti jednotlivých profesí, a tím vznik možných závad a kolizí. Tyto jsou důvodem k dalšímu nárůstu nákladů na svépomocnou výstavbu.Při svépomocné stavbě rodinného domu není možno sjednat záruční lhůtu na stavbu jako na celek.

nahoru

T2T, projekční kancelář,
© 2010,JP&JB